Ohlédnutí za preventivní akcí ke Dni hygieny rukou
I letos se Uherskohradišťská nemocnice připojila k Mezinárodnímu dni hygieny rukou, který je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) s názvem Zachraň životy: Umývej si ruce. Tento den, který tradičně připadá na 5. 5. a symbolicky tak propojuje datum s pěti prsty na obou rukou, je každoročně věnován důležitosti správné hygieny rukou, která je zásadní v boji proti šíření infekcí.
Návštěvníkům preventivní akce se věnovali zástupci hygienicko epidemiologického střediska, kteří zájemcům vysvětlovali důležitost řádné hygieny rukou a zásady mytí i dezinfekce rukou s následnou kontrolou správnosti postupu pod speciální UV lampou.
Možnost nechat si zkontrolovat také bakterie na rukou zajistilo zapojení zástupců oddělení klinické mikrobiologie a imunologie, kteří zájemcům odebrali do kultivačního agaru otisk ruky nebo šperků, který následně v laboratoři vyhodnotili.
„Rádi jsme takovouto akci uspořádali, protože hygiena rukou může velmi ovlivnit zdraví nejen jednotlivce, ale i celé společnosti. Lidé přicházeli průběžně a zaujala je např. speciální UV lampa nebo možnost nechat si zkontrolovat elasticitu a hydrataci pokožky rukou. Letos jsme chtěli udělat akci ještě atraktivnější, proto jsme oslovili oddělení klinické mikrobiologie a imunologie s nápadem možnosti nechat si zjistit, jaké bakterie nosíme na rukou. Tímto velice děkuji kolegům z mikrobiologie, že nám vyšli vstříc a do akce se zapojili,“ ohlédla se za akcí ústavní epidemioložka Uherskohradišťské nemocnice RNDr. Lenka Snopková.
Zkontrolovat si bakterie na rukou mělo zájem celkem 63 návštěvníků, z toho 53 žen a 10 mužů. Většinou k otisku volili ruku, přičemž někteří účastníci navíc přidali i otisky z displejů chytrých hodinek, korálkových náramků nebo prstýnku.
Celkem 60 vzorků vykazovalo pouze běžné bakterie, které jsou přirozenou součástí kožní flóry. Pouze ve třech případech byla zjištěna přítomnost plísní, které jsou v prostředí.
„Jsme rádi, že žádné problematické bakterie, jako například Staphylococcus aureus, gramnegativní tyčinky nebo enterokoky, jsme nezaznamenali. Avšak ve dvou třetinách případů byly bakterie na rukou hojně pomnoženy, a ač složením odpovídaly běžné flóře pokožky, ve specifických případech (např. u imunitně oslabených lidí) i tyto bakterie mohou být původcem infekce. Proto je důležité dodržovat správnou hygienu rukou, která pomáhá udržet ruce čisté v rámci preventivních opatření v boji proti šíření nemocí,“ doplnila Mgr. Jitka Bobčíková, která na oddělení klinické mikrobiologie a imunologie následně vzorky vyhodnocovala.
Poděkování za dobrý průběh akce patří nejen personálu, který ji zajistil, a všem jejím účastníkům, ale také sponzorským firmám Hartmann, BioVendor a Schülke.